Nawet przy prawidłowym użytkowaniu i pielęgnacji sofy zmieniają się z czasem, ponieważ meble tapicerowane są często używane przez wiele godzin dziennie. W związku z tym będą one nosić normalne ślady użytkowania: nieuniknione i naturalne oznaki zużycia
Pokrowce zmieniają się pod wpływem ciepła ciała, wilgoci i wagi. Rozciągają się z czasem i tworzą „fale”, które jednak nie wpływają na jakość. Zasadniczo im mocniejszy materiał pokrowca, im większa powierzchnia siedziska i im bardziej luźne wypełnienie, tym większe prawdopodobieństwo powstawania „fal”.
Niektóre tkaniny, zwłaszcza tkaniny są podatne na mechacenie. Takie mechacenie to piling czyli znane ze swetrów małe kuleczki, które powstają w wyniku tarcia, ponieważ luźne włókna tkaniny lub odzieży splątują się na powierzchni. Można je łatwo usunąć specjalnym maszynką do usuwania pilingu.
W przypadku tkanin płaskich z chenille i weluru nieuniknione są zmiany w układzie włosa, powstawanie śladów po siedzeniu lub połysku użytkowego. Połysk użytkowy powstaje z czasem w wyniku nacisku, ciepła ciała lub wilgoci. Układ włosa zmienia się, tak że w zależności od kierunku ułożenia włókien tkanina wydaje się jaśniejsza lub ciemniejsza
Tapicerka dopasowuje się do ciężaru ciała, co wpływa na twardość siedziska. Staje się ono bardziej miękkie w zależności od rodzaju i czasu użytkowania. Jest to normalny proces, który przechodzi każda tapicerka.
Dlatego zalecamy równomierne użytkowanie wszystkich elementów siedziska, częstą zmianę miejsca siedzenia i wymianę luźnych poduszek. W przypadku jednostronnego użytkowania twardość siedziska często zmienia się w różnym stopniu, co prowadzi do różnego stopnia zużycia w obrębie jednego elementu lub grupy mebli.